Zpět ke zdravé a pestré zemědělské krajině
Cílová skupina:
Seminář je určen především odborným pracovníkům v oblasti ochrany přírody a krajinného plánování, hospodařícím zemědělcům a správcům krajiny, zástupcům státní správy a samosprávy, neziskovým organizacím a dalším subjektům aktivně zapojeným do péče o krajinu. Přínosný bude také pro studenty a pedagogy environmentálních a zemědělských oborů.
Cíle kurzu:
Seminář poskytne účastníkům základní orientaci v problematice vývoje zemědělské krajiny a možnostech její obnovy směrem ke zdravějším a pestřejším ekosystémům. Zaměří se na příčiny současného stavu, dopady intenzifikace hospodaření a na přístupy, které vedou k posílení ekologické stability, biodiverzity a schopnosti krajiny lépe zadržovat vodu. Účastníci se seznámí s významem plánování krajiny v kontextu územního plánování a s příklady dobré praxe, které ukazují cesty ke skloubení produkčních a environmentálních funkcí zemědělské krajiny.
Výstupy:
Účastníci získají základní přehled o proměnách zemědělské krajiny a jejich vlivu na ekologickou stabilitu. Naučí se rozlišovat znaky zdravé a narušené krajiny a seznámí se s možnostmi, jak krajinu plánovat a postupně navracet její pestrost a odolnost vůči klimatickým změnám. Budou schopni vnímat význam prostorového uspořádání krajiny, prvků zelené infrastruktury a pochopí propojení územního plánování s praktickým hospodařením v krajině. Získají inspiraci z konkrétních příkladů obnovy krajinných struktur a podpory biodiverzity.
Organizační informace:
Registrace v rámci kurzů celoživotního vzdělávání MU: kurzy profesního rozvoje
Registrace jakožto předmětu pro studenty MU pod kódem: Bi2117
Seminář se bude konat 28.3.2025 v UKB Brno - Bohunice, D32/329.
Realizace kurzu byla podpořena z Národního plánu obnovy v rámci projektu MUNI 3.2.1, registrační číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022.