Pastva jako ideální nástroj péče o vzácné a ohrožené biotopy
Cílová skupina:
Seminář je určen především odborným pracovníkům v oblasti ochrany přírody a krajinného plánování, hospodařícím zemědělcům a správcům krajiny, zástupcům státní správy a samosprávy, neziskovým organizacím a dalším subjektům aktivně zapojeným do péče o krajinu. Přínosný bude také pro studenty a pedagogy environmentálních a zemědělských oborů.
Cíle kurzu:
Seminář poskytne účastníkům základní přehled o významu pastvy jako tradičního i moderního nástroje péče o cenné a ohrožené biotopy. Zaměří se na ekologické přínosy pastvy pro udržení druhové rozmanitosti, obnovu narušených stanovišť a posílení stability krajiny. Účastníci se seznámí s principy řízené pastvy, vhodnými druhy hospodářských zvířat pro různé typy biotopů a příklady dobré praxe z různých regionů. Diskutovány budou také výzvy spojené se zaváděním pastvy v současné krajině a možnosti spolupráce se zemědělci.
Výstupy:
Účastníci získají základní povědomí o roli pastvy při udržování biologické rozmanitosti a ekologické stability biotopů. Naučí se rozlišovat vhodné typy pastvy pro různé přírodní stanoviště a pochopí specifika péče o chráněná území prostřednictvím chovu hospodářských zvířat. Seznámí se s příklady úspěšných projektů využívajících pastvu jako nástroj managementu a získají orientaci v klíčových faktorech ovlivňujících zavádění pastvy do praxe. Budou schopni posoudit potenciál pastvy pro obnovu konkrétních lokalit a vnímat její přínosy pro krajinu i místní komunitu.
Organizační informace:
Registrace v rámci kurzů celoživotního vzdělávání MU: kurzy profesního rozvoje
Registrace jakožto předmětu pro studenty MU pod kódem: Bi2119
Seminář se bude konat 9.5.2025 v UKB Brno - Bohunice, D32/329. Exkurze proběhne dne 10.5.
Realizace kurzu byla podpořena z Národního plánu obnovy v rámci projektu MUNI 3.2.1, registrační číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022.