Mokřady v zemědělské krajině a jak o ně pečovat
Cílová skupina:
Seminář je určen především odborným pracovníkům v oblasti ochrany přírody a krajinného plánování, hospodařícím zemědělcům a správcům krajiny, zástupcům státní správy a samosprávy, neziskovým organizacím a dalším subjektům aktivně zapojeným do péče o krajinu. Přínosný bude také pro studenty a pedagogy environmentálních a zemědělských oborů.
Cíle kurzu:
Seminář nabídne účastníkům základní přehled o vývoji, současném stavu a možnostech péče o mokřady v zemědělské krajině. Zaměří se na roli mokřadů v krajině, jejich historický úbytek a současné ohrožení. Účastníci se seznámí s příklady různých typů mokřadních biotopů, specifiky jejich managementu a možnostmi praktické péče, která podporuje biodiverzitu a zlepšuje vodní režim krajiny. Důraz bude kladen na příklady dobré praxe a možnosti aplikace šetrného hospodaření na mokřadních stanovištích v podmínkách současného zemědělství.
Výstupy:
Účastníci semináře získají základní přehled o významu mokřadů pro ekologickou stabilitu krajiny a ochranu biodiverzity. Naučí se rozlišovat hlavní typy mokřadních biotopů a porozumí jejich historickému vývoji i příčinám jejich ohrožení. Získají orientaci v možnostech managementu a péče o mokřady v zemědělské krajině, a to s ohledem na potřeby přírody i zemědělského hospodaření. Na příkladech dobré praxe se seznámí s konkrétními opatřeními a budou schopni posoudit vhodnost těchto zásahů v různých situacích.
Organizační informace:
Registrace v rámci kurzů celoživotního vzdělávání MU: kurzy profesního rozvoje
Registrace jakožto předmětu pro studenty MU pod kódem: Bi2116
Seminář se bude konat 31.3.2025 v sále na adrese Měřičkova 2141/18a, 621 00 Brno - Řečkovice. Exkurze proběhne dne 1.4.2025 v okolí Brna.
Realizace kurzu byla podpořena z Národního plánu obnovy v rámci projektu MUNI 3.2.1, registrační číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022.